CleanMeet – BEST For Energy Projesi İzmir Marentech Expo’da İkili Görüşme Organizasyonu Düzenledi

Rüzgarın başkenti İzmir, temiz enerji sektörü için önümüzdeki dönem mega trendlerin başında gelen denizüstü enerji teknolojileri konusunda 26-27-28 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenen Marentech Expo’ya ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin ve bölgenin denizüstü enerji sektörüne ev sahipliği yapan Marantech Expo’da rüzgar türbin tedarikçileri, türbin temel tedarikçileri, güneş panelleri, dalga enerji ekipman tedarikçileri, akıntı, enerji ekipman tedarikçileri, mühendislik firmaları, deniz nakliyat firmaları, tersaneler, marina ekipman firmaları başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinden yüzlerce üretici firma, doğru alıcı ve yatırımcısı ile buluşturuldu.

İzmir Kalkınma Ajansı ve ENSİA tarafından yürütülen BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenecek 4 Temiz Buluşma etkinliğinden üçüncüsü, Marentech Expo’da 27 Ekim 2022 tarihinde İzmir’de gerçekleştirildi. “CleanMeet – Temiz Enerji Buluşmaları ” teması ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine İzmir ve çevresinde temiz enerji sektörüne ekipman üreten ve hizmet sağlayan 20 firma, Azerbaycan, Danimarka, Yunanistan, Norveç, Kazakistan, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kore ve Ukrayna ülkelerinden muhataplarıyla toplam 65 adet iş görüşmesi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri ile yeni uluslararası iş bağlantılarının temeli atıldı.

İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H.İ. Murat Çelik; denizüstü enerji teknolojileri pazarının Dünya’da hızla geliştiğini Türkiye’nin de başta İzmir olmak üzere gelişen bu pazarda yerini almasının sektörün gelişimi açısından önemini belirterek İzmir olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olmanın sektörün uluslararası tedarik zincirine entegrasyonunu hızlandıracağını söyledi. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ortaklıklarında yürüttükleri BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen B2B etkinliklerinin üçüncüsünün Marentech Expo kapsamında düzenlenmesinin de bu entegrasyona katkı sağlayacağını belirtti.

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği yönetim kurulu başkanı Alper Kalaycı da, 85’e ulaşan kurumsal üyelerinin bir çoğunun Marentech Expo’ya katıldığını belirterek hem üyelerinin de sektördeki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve gelişmekte olan denizüstü enerji teknolojileri konusunda mevcut üretim yeteneklerini denizüstü enerji teknolojileri konusunda da kullanmak için gerekli adımları atmaya başladığını söyledi.